Evde Ekmek Nasıl Yapılır-Ayşe Hamuru


YEMEK 12 Mayıs 2012 Cumartesi - 09:46
YAZI BOYUTU: A A A

Akşamdan bizimkiler ekmek almaya gitmek istemedi.Evde ekmek kalmamışsa baba, asla bakkala gitmez, oğul bakkala rüşvetle gider, ekmek 1 lira tutarsa bana 3 ila 5 liraya malolur ;)) Ee, ben de bakkala gideceğime evde yaparım ekmeğimi diye düşünmekte haklı değil miyim sizce? Üstelik evimize 500 mt. uzakta şehrin en ünlü ekmek üretim merkezi var ama...Ben de evde kendi ekmeğimi yapıp, asırlarca kendi adımla yaptığım ekmeğimle anılmak istedim!!! Evde ekmek yapacaksam da bu işin duayeni, kayınvalidemi anmamak olmazdı.O ekmek dahisidir, bu konuda eline 5 gelini su dökemeyiz, diğer her konuda olduğu gibi.
Evde Ekmek Nasıl Yapılır-Ayşe Hamuru
Evde Ekmek Nasıl Yapılır-Ayşe Hamuru
Akşamdan bizimkiler ekmek almaya gitmek istemedi.Evde ekmek kalmamışsa baba, asla bakkala gitmez, oğul bakkala rüşvetle gider, ekmek 1 lira tutarsa bana 3 ila 5 liraya malolur ;)) Ee, ben de bakkala gideceğime evde yaparım ekmeğimi diye düşünmekte haklı değil miyim sizce? Üstelik evimize 500 mt. uzakta şehrin en ünlü ekmek üretim merkezi var ama...Ben de evde kendi ekmeğimi yapıp, asırlarca kendi adımla yaptığım ekmeğimle anılmak istedim!!!
Evde ekmek yapacaksam da bu işin duayeni, kayınvalidemi anmamak olmazdı.O ekmek dahisidir, bu konuda eline 5 gelini su dökemeyiz, diğer her konuda olduğu gibi.
Ekşi hamur nedir?
Kayınvalidem kocaman ekmekler yapardı.Gazoz kapağı gibi kara demirden kalıpları vardı ve Gömme fırında saatlerce pişen, tadı ekşimsi ve asla bozulmayan kocaman teker ekmeklerdi onlar.Yemelere doyamazdık, üstüne reçel sür, tereyağı sür, öyle katıksız ye.Amma anamız artık çok yaşlandı, şehirde yaşıyor, gömme fırının olduğu evi ve bahçesi harabeye döndü, bize ekmek yapması değil, nefes alması nimet artık; az değil, 86 yaşında annemiz.
Ben de onun geleneğini sürdürmeye taliptim ancak ne gömme fırınım vardı, ne ekşi hamurum.
Gömme fırını son model doğalgazlı arçelik fırınımla değiştirmeye razıyım da ekşi hamuru nereden bulacağız? Eşim bu noktada imdadıma yetişti ve bana kendi ekşi hamurumu yapmayı öğretti. Elbette ilk seferde ekşi olmadı ekmeğim, ama diğer ekmeklerimde o eski, annemin yaptığı "iyşi hamur"lu ekmekleri yakalamayı başardım!
Cafe Fernando'da Cenk Bey de yaptı ekşi ekmeği geçenlerde, aşağı yukarı aynı mantık.Mayalı bir şey yaptığınızda bir miktar hamuru saklıyorsunuz.O hamuru hiç aralıksız her ekmek yapışta bir kenara ayırmayı unutmuyorsunuz.Hepsi bu.Mayaların paketlerle marketlerde satılmadığı zamanların icadı.Şimdi dolabımda bir buzdolabı poşetinde sakladığım, mayalı ekmek yapmak için hazır bekleyen "İyşi(Ekşinin muhacircesi) hamur"um var benim de. Eşim "Annemlerinki iyşi hamurdu, seninki Ayşe hamur" diye hikmetli bir laf etti.
Eşim öyle diyorsa öyledir..
Bir gün eşiniz ve oğlunuz bakkala ekmek almaya gitmezlerse bana gelin, "El benim elim değil, Ayşe Anamızın eli olsun.." diyerek saklamaya başladığım hamurumdan size de vereyim.
Sizin ki Meral hamuru olur, Sibel hamuru olur, o ayrı.
Benim ki Ayşe Hamuru..
 
http://cafefernando.com/turkce/eksi-maya-tarifi/

  • Yorumlar (0 yorum)
  • Yorum Yaz
  • Arkadaşına Gönder

Haberin Yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yapılmadı

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz? Tıklayın

Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

Haberi Arkadaşınıza Gönderin

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin...DİĞER YEMEK HABERLERİ