Sirke İle Neler Yapılır?


SAĞLIK 17 Haziran 2011 Cuma - 12:05
YAZI BOYUTU: A A A

Sirkenin yemeklerde kullanımı dışında günlük hayatta bayanlara birçok fayda sağladığını biliyor muydunuz?
Sirke İle Neler Yapılır?
 

 Duman kokusunu giderir: Yemek yaparken bir yanık oluştu ise ya da sigara içilen bir ortam dumana boğuldu ise imdadınıza sirke yetişecek. Kokunun yoğun olduğu yere dörtte üçünü elma ya da üzüm sirkesi ile doldurduğunuz bir kase koyunuz.

Gümüşleri parlatır: Gümüş takılarınızı yada evdeki gümüş eşyalarınızı yeniden parlaması için yarım bardak sirke ve iki yemek kaşığı karbonat ve miktar suyun içerisinde 2-3 saat bekletin.ardından soğuk su ile durulayıp kurulayınız

Tükenmez kalem lekesini giderir: Lekeli yere sirkeye batırdığınız bir bezi bastırınız. Leke çıkana kadar bu işleme devam ediniz.

Halılarınızı temizler ve parlatır: Eskimiş ve kirli gözüken halılarınız için 4 litre suyun içine bir fincan sirke katarak halınızı, bu karışıma daldırdığınız el süpürgesi ile süpürünüz.

Küf lekesini temizler: Küf lekeli fayanslara, mobilyalara,boyalı yüzeylere direk uygulayabilirsiniz.

Mobilyalardaki su lekesini çıkarır :Ahşap mobilyalarda meydana gelen ıslak bardak lekelerini çıkarmak için eşit olanlarda sirke ve zeytin yağını karıştırınız ve yumuşak bir bez ile lekenin üzerini siliniz.

Mikrodalga fırınınızın içini temizler: Bir fincan su ve dörtte bir fincan sirkeyi bir cam kaseye koyarak fırınınızın içine yerleştirin, en yüksek ısıda 5 dk bekletin. Soğuyana dek bekletin, zira buharı fırınınızın içini temizleyecektir. Soğuduktan sonrada bu sıvı ve bir bez yardımı ile lekeleri temizleyiniz.

Su ısıtıcısı temizler: Üç fincan sirkeyi 5 dk. su ısıtıcısında kaynatın ve  bir gece bu şekilde bırakınız.

Sebze ve meyvelerinizi gözle görülmeyen kirlerden ve tarım ilaçlarından temizler: Dört litre suya dört yemek kaşığı sirke koyup sebze ve meyvelerinizi bunun içinde durulayınız.

Boğazınızı ağrılarınıza iyi gelir: Öksürükten dolayı tahriş oldu ise; bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı tuz koyarak eritin ve bununla birkaç kez gargara yapın.

Grip ya da soğuk algınlığı nedeniyle ağrıyorsa ;dörtte bir elma sirkesi ve yine aynı oranda balı karıştırarak dört saatte bir bir yemek kaşığı yiyiniz.

ELMA SİRKESİ
 
Yapımı için en uygun elma türü şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleriyse ham ve ekşi olanlardır. Sirke yapımında dikkat edilecek en önemli konuysa hijyendir.
 
Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek suları çıkarılır. Meyve suyundaki şeker fermantasyona uğrayarak önce alkole, sonra ise asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür.
 

Sirke yapımında iki faktör çok önemlidir; bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma). Havayla teması arttırmak için mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulduktan sonra, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılır. Günde bir kez karıştırarak havalanmayı sağlamak sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık ( 15-25 C ) bir ortam tercih edilir ve kavanozlar güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanır. Kullanılacak kaplar cam veya ahşap olmalıdır, metal kap tavsiye edilmez. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir.
 
Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç- altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbentten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır.
 
Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan ve “anne” ismi verilen yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, iz elementler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir.
 
Kullanıldığı yerler
 
Hazırladığımız sirkeleri salatalarda, çorbalarda vs. aroma vermek amacıyla kullanabiliriz.
Şifai amaçla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 kez, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaksa mutlaka yemeklerden önce alınmalıdır) kullanılır.
Elma sirkesi koruyucu sağlık amacıyla, sürekli olarak günde bir kez sabahları açken ve alınmalıdır.
 
İyileştirici özellikleri
 
* Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlar. Örneğin kalsiyumun daha verimli kullanımını sağlayıp, bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu almasını desteklerken, bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar.
Uzun süreli kullanımı eklem ve kemiklerdeki sertlik ve sıkıntılara son verir.
* Sodyumun etkisini yansızlaştırarak yüksek tansiyondan korur.
* Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.
* Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoksifiye eder, yağlı-mukus kalıntıları parçalar.
* İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.
* Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da buhusu yapılır.
* İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır. 

  • Yorumlar (0 yorum)
  • Yorum Yaz
  • Arkadaşına Gönder

Haberin Yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yapılmadı

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz? Tıklayın

Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

Haberi Arkadaşınıza Gönderin

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin...DİĞER SAĞLIK HABERLERİ